Publikacje


Limuzyna na wirażu

Podczas codziennej jazdy wielokrotnie pokonujemy łuki i kręte drogi. Robimy to instynktownie, bez zastanowienia. Czy jednak zawsze poprawnie? Jak prawidłowo zachowywać się podczas wchodzenia w zakręt?

Automat czy manual w luksusowym aucie?

Samochód marzeń. Obiekt kultu pasjonatów motoryzacji. Ferrari, Porsche, Aston Martin, Jaguar, a także luksusowe BMW, Mercedes. Komu choć raz nie śniły się te dzieła sztuki technicznej? W końcu przychodzi czas, gdy wybieramy jedno z tych cacek. Co do marki, pogląd mamy wyrobiony od dawna. Jednak co do wyposażenia samochodu, często zdani jesteśmy na nie całkiem kompetentnego sprzedawcę lub dziennikarza motoryzacyjnego, piszącego dla mało wyrobionego czytelnika.

Systemy antypoślizgowe w samochodzie

Na jakiej zasadzie działają, czy zawsze pomagają, czy mogą zawieść, dlaczego nie sprawdzają się w sporcie?

To pytania, na które postaram się udzielić odpowiedzi. Jeszcze do niedawna systemy takie montowane były w autach tylko opcjonalnie.

ABS

Podczas jazdy samochodem tysiące razy naciskamy na pedał hamulca. Robimy to automatycznie bez zastanowienia. Wyrabiamy w sobie nawyk - hamujemy tak samo, bez względu na to czy jedziemy samochodem wyposażonym w ABS czy nie. W sytuacji awaryjnej większość z nas instynktownie wciska pedał hamulca do oporu, aż do całkowitego zatrzymania samochodu. Nie zawsze jest to zgodne z kanonami bezpiecznej jazdy. W audycji słuchacz dowie się niezbędnych informacji na temat systemu ABS.

Jak jeździć po dziurach?

Naczelna zasada obowiązująca przy pokonywaniu nierówności brzmi: "w dziurę wjeżdżajmy odciążonymi kołami, tzn. jeżeli nie jesteśmy w stanie jej ominąć lub przed nią wyhamować, to puszczamy nogę z hamulca". W samej dziurze nigdy nie hamujmy. O zasadach pokonywania nierówności na drogach - Piotr Wróblewski.

Bezwypadkowa jazda

Dlaczego dochodzi do wypadków drogowych? Dlaczego tak wielu kierowców i pasażerów ginie na drogach? Jakie są rzeczywiste przyczyny kolizji, zderzeń i stłuczek? W niniejszej audycji postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Rajdowa Szkoła Piotra Wróblewskiego - Zrób komuś Oryginalny Prezent!

RSPW © 2024